O nás

KINO OTEVŘENO je iniciativa vycházející ze situace dlouhodobé tendence zavírání malých, jednosálových kin ve městech a obcích v České republice. Snažíme se tyto prostory mapovat a v některých objektech zvařených kin uskutečňovat jedinečné akce, na kterých se podílejí sami účastníci, abychom prokázali kulturní potenciál a inspirovali tak k dlouhodobé fixaci prostoru v kulturním kontextu.


Mediální ohlasy  2016:

Rozhovor se zakládajícím členem iniciativy Janem Foukalem:
http://magazin.aktualne.cz/kultura/film/kino-neni-jen-o-popcornu/r~7e89f1a6595011e683920025900fea04/

http://magazin.aktualne.cz/kultura/film/z-vesnickych-kin-se-stavaji-herny-zachranit-male-biografy-ch/r~92ac2a1a57dd11e6a4100025900fea04/

Jan Foukal a Tomáš Hodan živě na Rádiu Wave.
http://www.rozhlas.cz/radiowave/kultura/_zprava/kino-je-kulturni-bod-na-mape-a-nemelo-by-se-zavirat-rikaji-iniciatori-projektu-kino-otevreno–1640465

Rozhovor s Davidem Trávníčkem v pořadu Mozaika na radiu Vltava (10.minuta)
http://1url.cz/2tiVa


Díky digitalizaci a dalším vlivům (internet, nástup komerčních televizí, levná DVD, aj.) registrujeme v současné době kolem 300 zavřených kin na území ČR. Nechceme přihlížet devastaci kulturního dědictví, ze sálů se nezřídka stávají herny, tržnice, sklady…iniciujeme místní kulturní aktivity, poskytujeme know – how, snažíme se přivézt zpátky obraz na plátna potemnělých kin. Nejsme provozovatelé kina, ani restaurátoři jeho programu. Chceme být impulsem a zázemím pro konkrétní lidi, se zájmem o promítání a další místní kulturní aktivity. Vzhledem k tomu, že většina městských objektů podléhá silnému loby a vlivu spekulantů, rozvíjíme naši činnost spíše v lokálním měřítku obcí, městysů… Každoročně pořádámé kolem 5 akcí (a to hlavně v letních měsících), které mohou být vnímány jako putovní festival po zavřených kinech, s originální dramaturgií. Obyčejně má každé kino svého „kapitána“, (kterým jsou dost často filmaři, nebo jiní cinefilové), který utváří jeho speciální dramaturgii, s ohledem na místo konání a místní vazby. Snažíme se spojovat a propojovat. Místní občanská sdružení, a jiné spolky jsou většinou přirozenou součástí konání akce.

Již několikrát jsme byli podpořeni granty Ministerstva kultury, či Ministerstva školství, ale i přes neudělenou finanční podporu jsme dokázali „happeningový festival“ uskutečnit. Jde tedy především o přesvědčení, že kultura je společný projekt, ve kterém chápeme vzájemnost a přímo můžeme pociťovat jeho efekt. Proč bychom tedy měli nechat  zmizet z naší kulturní mapy desítky jedinečných objektů, postavených často dobročinně našimy předky, a zavřít příští generaci do tmy? Chápeme umění a kulturu jako nezbytnou součást společenského života, a v zavřených kinech se ji snažíme realizovat. Ostatně sem přeci patří.
Buď vítán, i když by bylo zavřeno.
Za KINO OTEVŘENO
Honza Foukal

Foukal a Hodan01